Hotel Lublin

Hotel

Chorwacja to kraj położony w atrakcyjnym miejscu południowej Europy, nad Morzem Adriatyckim. Taka lokalizacja zapewnia doskonałą pogodę, dzięki czemu....

turystyka, wyprawy, urlop

Miasta w Chorwacji warte zwiedzenia

2015-05-10 | Dominika Zawada

Chorwacja to kraj położony w atrakcyjnym miejscu południowej Europy, nad Morzem Adriatyckim. Taka lokalizacja zapewnia doskonałą pogodę, dzięki czemu Chorwacja jest często odwiedzana przez turystów. Oprócz wspaniałych plaż idealnych do zażywania kąpieli słonecznych oraz doskonałych lokalizacji do uprawiania wszelkiej maści sportów wodnych, warto jest także zwrócić uwagę na to co oferują chorwackie miasta (sprawdź też tutaj). Szczególnie warte zwiedzenia są Split, Dubrownik i Makarska.

Split, Dubrownik i Makarska - najciekawsze miasta do zwiedzenia w Chorwacji
Split to miasto położone na południu Chorwacji, chyba najbardziej znane z popularnych turystycznych kurortów. Oprócz doskonałej bazy noclegowej i portu jest to miasto niemal przepełnione zabytkami. Najbardziej popularnym miejscem wartym odwiedzenia w Splicie jest pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana, wzniesiony na przełomie III i IV wieku naszej ery. Pałac ten posiada aż 30 tys. m2 powierzchni i jest wypełniony od wewnątrz niemal 220 budynkami i budowlami. Wśród nich znajdują się m.in. zabytkowa Świątynia Jowisza czy Mauzoleum Dioklecjana. Będąc w Splicie koniecznie trzeba także zwiedzić XV-wieczny kościół św. Franciszka, zobaczyć słynne Trzy Bramy Miejskie oraz pozostałości akweduktu. Oprócz tego warto również zajrzeć do Parku Marjan. Ten niemal 170-hektarowy park to doskonałe miejsce do odbycia spaceru pozwalającego na chwilę wytchnienia po zwiedzaniu miasta.

Będąc na południu Chorwacji, koniecznie trzeba odwiedzić także Makarska. To niewielkie miasto oprócz rozległej kamienistej plaży zachwyca także niezwykłymi zabytkami. Warto jest wymienić wśród nich chociażby średniowieczny klasztor franciszkański posiadający muzeum z bardzo dużą kolekcją muszli (ponad 10000 okazów) oraz parafialny kościół św. Marka z XVIII w.

Podróżując jeszcze bardziej na południe Chorwacji trafimy zaś do Dubrownika. W Dubrowniku warto zwiedzić przede wszystkim ciągnące się przez niemal 2 kilometry mury obronne z licznymi basztami i bramami zachowane w niemal niezmienionym stanie od XVII w. Oprócz tego w obrębie miasta znajdziemy także kilka gotyckich klasztorów z XIV i XV w., wśród których warto wymienić chociażby klasztor Klarysek i klasztor Franciszkanów, renesansowy kościół św. Zbawiciela czy pochodzący z okresu baroku kościół św. Błażeja. Naszą uwagę powinny także zwrócić zabytkowe XV-wieczne fontanny - Mała i Wielka Studnia Onofria.
Niezwykłe zabytki Dubrownika spowodowały, że stało się ono miejscem kręcenia niektórych scen do popularnego na całym świecie serialu "Gra o Tron".

tagi: